Straty czasu – jak się ich ustrzec?

Maj 15, 2012 autor:

Na gruncie prowadzenia biznesów straty czasu utożsamiane są najczęściej ze stratą pieniędzy. Jeśli marnotrawimy czas na przedsięwzięcia nie przynoszące zysków, tylko same straty, to automatycznie całe nasze przedsiębiorstwo znajduje się w niekorzystnej kondycji finansowej. Czas należy traktować jako cenny kapitał i rozważnie nim gospodarować. Co prawda, nawet najlepiej zorganizowanym managerom zdarzają się straty czasu, które niejednokrotnie nie są od nich zależne, aczkolwiek dochodzi do tego rzadko. Trzeba po prostu wiedzieć, jak zarządzać czasem, a przede wszystkim – w jaki sposób ustrzec się strat czasu, mogących spowodować wiele negatywnych skutków.

Doba ma 24 godziny

Po pierwsze, musimy sobie uświadomić, że czas jest wartością policzalną, a każda doba ma tylko 24 godziny. Jeśli coś planujemy wykonać, musimy uwzględnić w naszym terminarzu nie tylko czas na realizację przedsięwzięcia, ale i na niezbędny odpoczynek. Z czasem nie warto podejmować walki, bowiem już na samym jej początku zawsze będziemy skazani na porażkę.  Jeśli będziemy wiedzieli, jak racjonalnie zarządzać czasem, unikniemy strat czasu. Stanie się on naszym najlepszym przyjacielem, towarzyszem, który ułatwi nam codzienne wykonywanie naszych obowiązków.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Identyfikacja strat czasu

Aby unikać niebezpieczeństw, trzeba być na nie solidnie przygotowanym. Podobnie jest ze stratami czasu. Możemy się ich ustrzec, jeśli zidentyfikujemy wszystkie czynniki, które wpływają na ich powstanie. Straty czasu generowane są najczęściej przez czynności czasochłonne. Ich skrócenie, albo ewentualne wyeliminowanie z planu dnia pozwoli nam na racjonalne gospodarowanie kapitałem, jakim jest czas. Liczy się to, aby jak najbardziej efektywnie zarządzać czasem – prywatnym i zawodowym. Jeśli jesteśmy w pracy 8 godzin dziennie, każda nasza czynność powinna być starannie zaplanowana i osadzona w czasie. Dzięki temu będziemy pracować efektywnie i skutecznie.

Sposoby wyeliminowania strat czasu

Istnieje wiele metod na to, aby ustrzec się występowania strat czasu. Wśród nich wymienia się:

  • odbycie profesjonalnych szkoleń z zakresu zarządzania czasem – szkoleniowcy nauczą kursantów, jak zidentyfikować straty czasu i pozbyć się ich. Takie szkolenia są skierowane do managerów, pracowników oraz do osób prywatnych, którzy chcą wprowadzić porządek do swojego życia codziennego. Celem takich szkoleń jest przekazanie kursantom wiedzy dotyczącej umiejętnego zarządzania czasem, które pozwala na efektywną pracę i osiąganie w niej coraz lepszych wyników.
  • planowanie zadań – zaplanowanie działań na cały dzień lub tydzień pozwoli na wyeliminowanie strat czasu, bowiem będziemy wiedzieć, co mamy robić w danej chwili. Oczywiście, w planach zadań zawsze należy pozostawić sobie margines błędu, bowiem zawsze mogą zdarzyć się sytuacje nieprzewidziane.
  • skupienie się na najważniejszych zadaniach – obowiązuje tu zasada Pareto, która mówi, że 80% efektów jest wynikiem jedynie 20% zadań. Należy więc eliminować lub ograniczać pozostałe 80% zadań w ciągu dnia. Co jest dla nas naprawdę istotne.