Co najczęściej przeszkadza nam w pracy, czyli najwięksi pożeracze czasu

Lut 27, 2017 autor:

Masz problem z koncentracją? Chcesz pracować wydajniej, ale nie wiesz jak to zrobić? Czas niepostrzeżenie Ci ucieka, a deadline zbliża się wielkimi krokami? Jeśli często cierpisz z powodu wymienionych problemów, być może na tzw. pożeraczy czasu poświęcasz za dużo chwil (i to nie tylko tych wolnych).

Internet

Nie trzeba zbyt daleko szukać. W dzisiejszych czasach przez Internet można załatwić prawie wszystko. Także często praca opiera się na korzystaniu z Internetu. Jeśli w godzinach pracy wykorzystujesz komputer i przeglądarkę tylko do szukania potrzebnych Ci informacji, to nie ma problemu. Ale jeśli ulegasz pokusie i po raz kolejny przeglądasz Facebooka, to prawdopodobnie straciłeś już sporą część czasu, którą mogłeś przeznaczyć na dokończenie projektu lub chociażby zrobienie sobie przerwy na oderwanie wzroku od ekranu komputera. Pamiętaj, przerwy w pracy są ważne i poprawiają wydajność, ale warto wykorzystać je na przewietrzenie się czy zjedzenie posiłku.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Alkohol

Oczywistym jest, że nie wolno pić w czasie pracy. Ale nikt nie zabroni Ci spożywać alkoholu poza nią. Jeśli wieczorna impreza nieco Ci się przedłużyła, a następnego dnia musisz rano pracować, Twoja efektywność na pewno jest o wiele niższa niż w inne dni. Za mało snu, ciągłe pragnienie, objawy typowe dla kaca, ból głowy – praca w takim stanie nie należy ani do przyjemnych, ani do rozsądnych.

Pomóc może alkomat, którym sprawdzisz poziom alkoholu w organizmie po imprezie (koniecznie zanim wsiądziesz za kierownicę!). Jeśli nie masz takiego urządzenia, możesz skorzystać z wirtualnego alkomatu, jakim jest kalkulator alkoholu. Oblicza wynik na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych. Nie jest tak precyzyjny, jak alkomat, ale powie Ci, ile prawdopodobnie masz już promili, dzięki czemu będziesz wiedział, w którym momencie warto przestać pić, aby zachować trzeźwy umysł następnego dnia.

Muzyka

Na jednych działa pozytywnie, bo pozwala odciąć się od otoczenia i skupić na jednej czynności, a dla innych jest tylko kolejnym rozpraszaczem. Nie ma jednej zasady, co do słuchania muzyki w pracy – wszystko zależy od tego, do której grupy osób należysz. Znaczenie ma także gatunek muzyki, jakiej słuchasz. Inaczej nastraja spokojna, powolna muzyka, a inaczej szybka i rytmiczna. O gustach się nie dyskutuje – podczas pracy słuchaj tego, co lubisz. Pamiętaj jednak, żeby nie dawać się zdekoncentrować i nie skupiać np. na słowach piosenki, zamiast na treści maila, którego właśnie piszesz.

Telefon

To dla wielu osób także narzędzie pracy. Jednak często stanowi problem, który powoduje dekoncentrację i nieodpartą chęć ciągłego sprawdzania go. Telefony towarzyszą nam na każdym kroku – niektórzy badacze twierdzą, że w dzisiejszych czasach nie rozstajemy się ze smartfonami przez 14-16 godzin na dobę (czyli właściwie cały czas, zakładając, że śpimy 8 godzin). Jeśli akurat nie czekasz na ważny telefon, postaraj się nie sprawdzać go co pół godziny. Może leżeć blisko Ciebie – na pewno usłyszysz, kiedy zadzwoni, bez ciągłego zerkania na wyświetlacz.