Jak łatwiej osiągnąć cel?

Maj 16, 2014 autor:

Każdy z nas ma w życiu jakieś cele, do których dąży. Ich osiągnięcie nie zawsze jest łatwe, ale im trudniejszy cel, tym większa satysfakcja. Nie inaczej jest w przypadku codziennych obowiązków. Zadania, które musimy wykonać w pracy lub w domu niekoniecznie sprawiają nam przyjemność, ale muszą być zrobione. Jak ułatwić sobie osiąganie takich celów?

Planowanie

Robienie kilku rzeczy na raz rzadko kończy się sukcesem, dlatego ważne jest odpowiednie planowanie. Zrób to wieczorem, gdyż właśnie wtedy najlepiej pamiętamy o tym, co mamy zrobić następnego dnia. Jak dobrze wszystko rozplanować? Oto prosty przepis:

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

  • ustal priorytety – najważniejsze zadania robisz najpierw, mniej ważne później (najlepiej ponumeruj je cyframi),
  • określ czas na wykonanie poszczególnych zadań – przy określaniu czasu ważne jest to, aby realnie ocenić swoje możliwości i dodać trochę zapasu na nieprzewidziane trudności,
  • przygotuj miejsce pracy i spakuj to, co musisz wziąć ze sobą.

Planując określone zadania, które musisz wykonać w ciągu dnia, weź pod uwagę swoją wydajność. Choć u każdego jest ona nieco inna, to średnio krzywa wydajności wygląda zazwyczaj tak:

Poziom wydajności w ciągu dnia

Źródło: www.eioba.pl/files/user707/metody2.gif

Najtrudniejsze zadania zrób więc wtedy, gdy Twoja wydajność jest największa, a z pewnością osiągniesz wyznaczony cel.

Cel dnia

Po ustaleniu harmonogramu na następny dzień, wyznacz sobie cel dnia, zapisz go i umieść w widocznym miejscu. Może to być realizacja wszystkich zadań lub zrobienie trudnego raportu, czy chociażby rozmowa z szefem na temat podwyżki. Bez względu na to, jaki cel sobie wyznaczymy na dany dzień, pamiętajmy by za wszelką cenę starać się go zrealizować. Nie zawsze jest to łatwe, dlatego warto zastosować kilka metod, które mogą być pomocne.

Przede wszystkim dokonaj wizualizacji swojego celu. Jeśli ma to być np. rozmowa z szefem, to dokładnie wyobraź sobie, jak może ona przebiec. Załóż najgorszy i najlepszy z możliwych scenariuszy i przygotuj się na każdy z nich.

Kolejna ważna rzecz to odpowiednie przygotowania. Pamiętaj więc, aby wszystkie niezbędne rzeczy spakować sobie dzień wcześniej, aby później nie tracić czasu i nerwów na ich szukanie.

Pamiętaj o nagrodach

Każdy cel, który uda Ci się osiągnąć, powinien być odpowiednio wynagrodzony. Udało Ci się skończyć trudny raport? W nagrodę wybierz się do kina lub kup sobie coś, co sprawi Ci radość. Dzięki temu realizacja wyznaczonych celów będzie przyjemnie się kojarzyć, więc następnym razem bez zbędnej zwłoki weźmiesz się do pracy.

Oczywiście nie każdy osiągnięty cel trzeba nagradzać. Czasem samo jego wykonanie będzie doskonałą rekompensatą za poświęcony czas. Jeśli np. uda nam się skończyć wszystkie wyznaczone zadania wcześniej niż zakładaliśmy, to nagrodą będzie wolny czas, który możemy poświęcić na przyjemności.

Czasem jednak naprawdę trudno się za coś zabrać, dlatego warto wyznaczyć sobie mniejsze nagrody. Masz do zrobienia długi, trudny raport? Podziel pracę na kilka etapów i po ukończeniu każdego z nich, zrób sobie 10-minutową przerwę na przekąskę, kawę, czy chociażby krótką pogawędkę ze współpracownikiem. Pamiętaj jednak, by takie przerwy uwzględnić w swoim harmonogramie dnia, aby go nie zaburzyć.

Podsumowanie

System nagród jest bardzo skuteczny w zarządzaniu czasem, dlatego warto go wykorzystać. Pamiętaj o jednej zasadzie – im trudniejszy cel udało się osiągnąć, tym lepsza powinna być nagroda. Nie zapominaj jednak o tym, że kluczem do sukcesu jest stworzenie odpowiedniego harmonogramu, uwzględniającego Twoje realne możliwości.