Zrób dzisiaj to, co zrobiłbyś jutro!

Maj 17, 2012 autor:

Jeśli wiemy, że czeka nas do wykonania pewna praca, powinniśmy się zabrać za nią jak najszybciej będzie to możliwe. Odkładanie w czasie obowiązków zawodowych czy prywatnych, nawet tych najmniej przyjemnych, nic nam nie da. Jeśli jednak je zrealizujemy, okaże się, że mamy więcej czasu na wypoczynek, a nasza głowa nie jest wypełniona stresem związanym z nieprzyjemnymi zadaniami. Kierując się zasadą „nigdy nie odkładaj niczego na później”, można bardziej efektywnie zarządzać swoim czasem.

Niekorzystny zwyczaj

Odkładanie pewnych spraw na później jest działaniem niekorzystnym dla nas samych, ponieważ wciąż nad naszą głową ciąży zobowiązanie do ich zrealizowania. Sukcesywne i planowe wykonywanie obowiązków, które jest w pełni zgodne z wcześniej ustalonym harmonogramem, pozwala na osiągnięcie sukcesu. Jeśli odsuwamy w czasie wykonanie określonych, często bardzo nieprzyjemnych zadań,  mogą one urosnąć do niebotycznych rozmiarów i rzeczywiście wtedy staną się dla nas prawdziwym problemem.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Co jest najważniejsze?

Wiadomo, że każde zadania stawiane na naszej drodze życia mogą mieć różną skalę trudności i różny priorytet. Musimy wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać problemy, których jak najszybsze rozwiązanie jest najważniejsze dla nas i naszych najbliższych. Ustalanie priorytetów przydaje się podczas konstruowania harmonogramu dnia. Niestety, ale najczęściej bywa tak, że najbardziej istotne zadania wymagają od nas największego zaangażowania. Z racji tego najchętniej odłożylibyśmy je na później. Zastanówmy się jednak, czy takie działanie ma sens. Jeśli od razu przystąpimy do ich wykonania, to już wkrótce „będziemy mieć je z głowy”.

Podział zadań na mniejsze czynności

Jeśli pewne zadanie rozrasta się przed nami do niebotycznych rozmiarów, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie można by go zrealizować etapowo. Dzięki takiemu podziałowi danego problemu na szereg mniejszych zadań, łatwiej będzie nam osiągnąć wyznaczony, pożądany cel.

Sumienność i odpowiedzialność

Te dwie cechy charakteru pozwalają nam kierować się w życiu zasadą „zrób dzisiaj to, co zrobiłbyś jutro”. Co ciekawe, wcale nie musimy sami być jak najbardziej sumienni i obowiązkowi. Wystarczy, że wciąż będziemy przebywali z taką osobą lub osobami. Z czasem zaczniemy czerpać z niej wzorce postępowania, całkowicie bezwiednie. Jej uporządkowany plan dnia i możliwość zwiększenia czasu na odpoczynek sprawi, że będziemy mieli większą motywację do regularnego wykonywania obowiązków, bez względu na ich skalę trudności. Generalnie, jeśli w naszym otoczeniu znajdziemy godny do naśladowania przykład, będziemy chcieli podejmować wysiłek, aby mu dorównać. Taka osoba stanie się naszym motywatorem do osiągania wyznaczonych celów. Ta zasada odnosi się tak samo do życia zawodowego, jak i do życia prywatnego.

Plan najważniejszy

Wiele już powiedzieliśmy o tym, że zaplanowanie obowiązków prywatnych i zawodowych jest bardzo ważne dla systematycznego ich wykonywania. Dobry plan dnia nie pozwoli nam na odkładanie na później pewnych czynności, ale wręcz zmusi, czy może bardziej – zmobilizuje do tego, aby wypełnić go w 100%. Jeśli w dalszej perspektywie dnia będziemy mieli zaplanowany relaks i przyjemności, szybciej będziemy dążyć do zakończenia naszych obowiązków.