Motywacja do zarządzania czasem

Lis 18, 2013 autor:

Jeśli nie do końca wiemy, co zrobić ze swoim czasem i właściwie to nic nam się nie chce, to warto zastanowić się nad tym, dokąd w swoim życiu chcielibyśmy zmierzać i co robić. Do dyspozycji mamy ćwiczenie, które pomoże zbudować wizję tego, kim chcielibyśmy być. Posiadanie jasno określonego celu zmotywuje nas do skutecznego planowania czasu i efektywnego działania.

Zorientuj się na rozwój

W dzisiejszych czasach można usłyszeć, że ważny jest rozwój. Każdy pragnie się rozwijać. Jedynym problemem jest określenie właściwego kierunku. Rozwój pod dyktando innych to strategia, której będziemy żałować, gdy zorientujemy się, że brakuje nam energii i nie jesteśmy zadowoleni z tego, kim jesteśmy. Więc zdecydowanie lepiej samodzielnie określić kierunek swojego rozwoju. Ważne jest to, aby mieć określoną wizję. Niektórzy ją mają, a inni mogą nad jej stworzeniem popracować. Dzięki wypracowaniu wizji mamy szansę na stworzenie motywacji, która nie podda się próbie czasu i nie okaże się słomianym ogniem.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Mapa rozwoju

Zapraszam do wykonania ćwiczenia, które pomoże określić, w jakim kierunku chcemy się rozwijać. Potrzebna jest kartka, którą należy ułożyć poziomo i podzielić na trzy części, które dotyczyć będą: stanu obecnego, działania oraz stanu oczekiwanego.

stan obecny

działanie

stan pożądany

 

Rozpoczynamy oczywiście od tego, co dzieje się obecnie, a następnie należy opisać stan pożądany. Tabelę wypełniamy w sposób dowolny. Możemy zarówno przystąpić do pisania jak i do rysowania, a najlepiej zrobić i to i to. W ten sposób uruchomimy zarówno półkulę lewą, analityczną jak i prawą – odpowiedzialną za tworzenie wizji, marzenia, syntetyczne myślenie i kreatywne podejście do rzeczywistości.

Stan obecny to wszystkie ograniczenia, ale także nasz potencjał, pomocny w realizacji celu. Tutaj należałoby wpisać także wszystkie przychodzące nam do głowy czynniki natury zewnętrznej, które mogą przybliżyć nas do stanu pożądanego. Jeśli więc planujemy wycieczkę dookoła Europy, to z pewnością rodzina we Francji, u której możemy się zatrzymać stanowi sprzyjającą okoliczność zewnętrzną.

Opisując stan pożądany, a więc cel naszego rozwoju, trzeba postarać się o określenie go ze wszystkimi możliwymi detalami. Psychologowie postulują, aby bardzo wyraźnie wyobrazić sobie ten moment, kiedy cel już będzie osiągnięty. Należy pomyśleć o tym, co my sami będziemy wtedy robić, jak wyglądać, co myśleć i co odczuwać. Ważne jest także to, aby wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało nasze otoczenie, co będą myśleli o nas inni ludzie – zarówno bliscy jak i dalsi, a nawet o czym będziemy z nimi rozmawiać.

Należy także dokładnie określić, jakie działania przeprowadzą nas od stanu obecnego do pożądanego. Dzięki temu stan pożądany przestanie być odległym marzeniem i stanie się realnym celem, który można osiągnąć. Działania należy podzielić na etapy oraz umiejscowić je w czasie. Warto także skonsultować je z posiadającą doświadczenie w interesującej nas branży osobą – z pewnością uzyskamy cenne wskazówki.

Do zarządzania swoim czasem można się zmotywować, a gdy już to zrobimy zbudowana w nas samych wizja celu będzie nas popychać do efektywnego działania. Każdy nasz dzień będzie nas przybliżał do momentu, w którym nasze życie będzie wyglądać tak, jak tego pragniemy.