Czas na pracę i czas wolny – jak z satysfakcją podzielić 24 godziny?

Sie 18, 2015 autor:

Każdego dnia zastanawiamy się jak podzielić sobie czas na wszystkie ważne sprawy. Największe problemy w tej dziedzinie najczęściej mają osoby, które posiadają dzieci, albowiem ich czas należy nie tylko do nich samych, ale przede wszystkim do całej rodziny. Jak zatem sprawić, aby w ciągu 24 godzin zrealizować najważniejsze cele dnia i nie zamęczyć swojego organizmu brakiem wypoczynku?

24 godziny to cały dzień

Wbrew pozorom doba to cała masa czasu pod warunkiem, że zostanie dobrze zaplanowana. Planowanie jest natomiast podstawą zarządzania czasu. A zatem, aby dobrze podzielić 24 godziny wystarczy usiąść na 15 minut dnia poprzedniego i korzystając z kartki papieru oraz długopisu rozplanować dzień następny.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Planowanie może przebiegać na dwa sposoby. W pierwszej metodzie można podzielić dzień na godziny i przypisać do każdej z nich określone zadanie. Na przykład:

 • 6:00 – pobudka
 • 6:20 – śniadanie
 • 7:00 – wyjście z domu
 • 7:15 – odprowadzenie dzieci do szkoły
 • 8:30 – 15:30 – praca zawodowa
 • 15:45 – odbiór dzieci ze szkoły
 • 16:10 – powrót do domu
 • 16:30 – posiłek
 • 17:00 – 18:00 – zajęcia organizacyjno-porządkowe w domu
 • 18:00 – 19:30 – czas z rodziną (spacery, zabawy, gry, wspólna realizacja celów rodzinnych)
 • 19:30 – posiłek
 • 20:00 – 22:00 – czas własny
 • 22:00 – 6:00 – sen

W drugiej metodzie najważniejsze jest wyznaczenie priorytetów tzn. rzeczy, które będą dla nas najważniejsze danego dnia. W tym celu należy wypisać na kartce wszystkie rzeczy jakie mamy w planach, a następnie przyporządkować je do odpowiednich kategorii ważności: bardzo ważne, mniej ważne, przyjemne, dla innych i nieistotne. Gdy już przyporządkujemy wszystkie zadania wówczas już na pierwszy rzut oka widać jakie z nich powinniśmy danego dnia zrealizować, a jakie możemy pominąć, zaoszczędzając tym samym cenne minuty. Zadania w kategorii „dla innych” są to te rzeczy, których wykonanie możemy zlecić komuś innemu np. innemu członkowi rodziny. Zadania w kategorii „przyjemne” są to te rzeczy, które mamy ochotę zrobić i uznajemy je za warte naszego zainteresowania, ale nie stanowią one priorytetu np. wyjście do kina. Zadania „nieistotne” to te, które możemy od razu skreślić z listy, ponieważ ich niewykonanie nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji. Zadania „mniej ważne” i „bardzo ważne” to te, na których skupiamy się najbardziej, przy czym jako pierwsze realizujemy te najważniejsze i dopiero po ich zakończeniu przechodzimy do realizacji zadań „mniej ważnych”. Oczywiście w zależności od rodzaju zadania, też możemy wykonywać naprzemiennie, ponieważ odebranie dzieci ze szkoły może być dla nas bardzo ważne, ale wykonalne dopiero o godzinie 15:45, a zatem nie będziemy czekać przez kilka godzin, aby wykonać cel mniej ważny taki jak np. zakupy, tylko zrealizujemy go wcześniej.

Czas wolny i czas na pracę

Dla efektywnej pracy zawodowej i satysfakcjonującego życia osobistego bardzo ważne jest umiejętne podzielenie czasu na pracę i wypoczynek. Nie jest to jednak łatwe zadanie, tym bardziej jeśli naszym czasem wolnym dysponuje cała rodzina, a czas pracy nie kończy się po opuszczenia biura.

Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę z tego, że brak relaksu i wypoczynku jest szkodliwy dla organizmu i fatalnie wpływa na nasze samopoczucie. Każdego dnia należy zatem wygospodarować sobie pewien przedział czasu na rzeczy miłe i satysfakcjonujące. Dla każdego mogą to być inne zadania np. spacery, ulubiona książka, wycieczka na basen, układanie puzzli itp. Najważniejsze, aby ten czas (pół godziny, godzina dziennie) nie był czasem przymusowym i męczącym psychicznie. Co więcej, w tym czasie często można połączyć przyjemne z pożytecznym np. wybrać się na spacer w towarzystwie dzieci, jeździć rowerem i słuchać ulubionego audiobooka albo zorganizować rodzinny maraton gier planszowych.

Czas wolny to czas satysfakcji, którą osiągamy podwójnie, jeśli tylko uda nam się wkleić go w plan dnia i skutecznie zrealizować. Aby to zrobić należy go z góry zaplanować i konsekwentnie oddzielić jego realizację od pozostałych zaplanowanych zadań. Wynikiem takiego postępowania będzie nie tylko dobre samopoczucie i psychiczne odprężenie, ale również zwiększona motywacja do realizacji zadań w czasie pracy oraz większa koncentracja i zaangażowanie.