Zarządzanie czasem jako sposób na okiełznanie stresu

Gru 10, 2013 autor:

Doświadczamy stresu wtedy, gdy dochodzimy do wniosku, że coś przekracza nasze możliwości radzenia sobie. Jeśli w naszym życiu panuje chaos i nie potrafimy zorganizować swojego czasu, możemy stać się ofiarami stresu.

Stres w życiu

Odczuwamy stres, gdy mamy wrażenie, że nie panujemy ani nad sprawami, które spadają nam na głowę, ani nie potrafimy zebrać się, by skutecznie działać. Coraz intensywniej zajmujemy się realizowanymi projektami, coraz dłużej zostajemy w pracy, nie mamy czasu na spotkania ze znajomymi i zaniedbujemy swoich domowników, w związku z czym doświadczamy całego spektrum negatywnych uczuć. Mamy pretensję do samych siebie, że nie ogarniamy sytuacji, nadwątlona zostaje wiara w nasze możliwości no i czujemy się winni w stosunku do naszych bliskich.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Stres w miejscu pracy

Praca to miejsce, które często łączy w sobie presję czasu z mało jasnymi wskazówkami co do realizacji zadań. Z badań wynika, że osoby czynne zawodowo doświadczają stresu w miejscu pracy. Oczywiście przyczyny są różne, ale często chodzi o to, że w pracy panuje nieporządek w skali mini i maksi. Mamy bałagan na biurku i w szufladach, segregatory są źle opisane, a systemy komputerowe co chwila zaskakują niesprawnym działaniem. Wszyscy głośno rozmawiają i przerywają innym ich aktywność sprawami małej wagi, a skrzynki pocztowe wręcz pękają w szwach od nadmiaru maili. W dodatku przełożony nie potrafi motywować, komunikować swoich oczekiwań ani udzielać w prawidłowy sposób informacji zwrotnej na temat poziomu wykonywania zadań.

Korzystny stres

Mnóstwo osób twierdzi, że stres działa na nie mobilizująco i tak do pewnego stopnia jest. Wiele zależy od tego, na ile trudne i nowe jest zadanie, które realizujemy. Średnie natężenie stresu mobilizuje do działania, a pojawia się, gdy:

 • wykonujemy proste zadania, ale np. ktoś nas obserwuje albo mamy wyznaczony limit czasu;
 • zadanie jest nowe lub trudne, ale czujemy się bezpiecznie, gdyż np. możemy liczyć na czyjąś pomoc.

Jednak, jeśli poziom stresu jest wysoki (na przykład wykonujemy „na wczoraj” bardzo trudne zadanie i dodatkowo jesteśmy obserwowani przez szefa), to działa on dezorganizująco. Nasza efektywność spada, a zdenerwowanie rośnie. Co ciekawe, niekorzystny jest także bardzo niski poziom stresu notowany przy realizacji zadań dobrze znanych lub monotonnych, gdyż powodują znudzenie i znużenie.

Niekorzystny stres

Uczeni już w latach 40. XX wieku zaobserwowali, że długotrwałe funkcjonowanie pod wpływem stresu jest dla organizmu wyczerpujące. Reakcja na silnie stresujące czynniki przebiega w trzech fazach:

 • mobilizacji,
 • przystosowania,
 • wyczerpania.

W związku z przejściem do tej ostatniej fazy organizm staje się znacznie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju choroby poczynając od zwykłych przeziębień do kłopotów z układem trawiennym czy układem krążenia. A na poziomie psychicznym objawia się trudnościami z koncentracją, brakiem zaangażowania, niezadowoleniem, okropnym zmęczeniem oraz poczuciem, że nie ma się żadnych perspektyw.

Organizowanie czasu sposobem na stres

Organizowanie czasu pomaga kontrolować stres i sprawia, że szybciej realizujemy to, co i tak musimy zrobić i mamy czas na to, co w życiu każdego człowieka jest priorytetowe, a więc na kontakty z bliskimi i na własny rozwój. Wszystkie techniki zarządzania czasem sprowadzają się do tego, by:

 • ustalić, które zadania są priorytetowe i właśnie na nich się skupić;
 • poradzić sobie z czynnikami przeszkadzającymi;
 • znaleźć czas na to, co regeneruje fizycznie i psychicznie.

Inne metody redukcji stresu

Stres ma wpływ na to, w jaki sposób realizujemy swoje zadania, więc jeśli jest zbyt duży, to należy go zmniejszyć także takimi metodami, które obniżą poziom odczuwanego napięcia, a więc np.:

 • technikami oddechowymi;
 • wizualizacją (rozumianą jako zaprogramowanie działań w detalach i wyobrażanie sobie ich wykonywania z przekonaniem, że z pewnością nam się powiedzie);
 • medytacją.

Z natłokiem zadań i ze stresem można sobie poradzić. Nawet, jeśli na chwilę obecną nie jesteśmy mistrzami planowania czasu i radzenia sobie ze stresem, to możemy dużo w tym temacie zdziałać, dzięki czemu odzyskamy panowanie nad swoim życiem.