Zarządzaj sobą w czasie

Cze 23, 2012 autor:

Bez wątpienia osoby zorganizowane osiągają w życiu dużo, a przy okazji są zadowolone i pewne siebie. Są też postrzegane przez otoczenie jako kompetentne i godne zaufania. Czy należysz do osób potrafiących dysponować swoim czasem? Jeśli sądzisz, że organizowanie jest Twoją słabą stroną, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Zarządzanie czasem jest umiejętnością, którą także Ty możesz rozwijać.

Ty a czas

Z pewnością wiesz, że wszyscy mają tyle samo czasu, niezależnie od zajmowanej pozycji społecznej i ilości obowiązków, które wzięli na swoje barki. Jednak poczucie czasu jest szalenie subiektywne (czasami wydaje nam się, że czas stoi w miejscu, a kiedy indziej spoglądamy na zegarek ze zdziwieniem i zastanawiamy się, kiedy minęło ostatnich kilka godzin). Warto uświadomić sobie, że to nie tyle my zarządzamy czasem, co możemy zarządzać sobą w czasie. Przecież czasem tak naprawdę nie można zarządzać – to tylko często stosowany skrót myślowy. Na własny użytek warto z niego zrezygnować. Zmiana perspektywy sprawi, że poczujesz się odpowiedzialny za organizację swojego czasu.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Efekty złej organizacji czasu

Zawsze wtedy, gdy spóźniasz się na spotkania, nie oddajesz na czas raportu lub z trudem zaliczasz egzamin czujesz, że w Twoje życie wkradł się chaos. Z dużym prawdopodobieństwem są to skutki złej organizacji czasu. Z pewnością widzisz także, że Twoje niezorganizowanie pociąga za sobą konsekwencje w sposobie, w jaki jesteś postrzegany. Ludzie widzą, że trudno na Ciebie liczyć. Takie spostrzeżenia ma Twoja rodzina, do takiego wniosku dochodzą Twoi współpracownicy i przełożeni. Konsekwencje odczuwasz także Ty sam, gdyż nie osiągasz założonych celów, a poza tym coraz częściej czujesz się koszmarnie. Twój stres wynika z braku organizacji. Twój organizm staje się nadmiernie obciążony nie tylko przez spiętrzające się zadania, ale i przez obniżające się poczucie własnej wartości. Pojawia się niechęć do wykonywanych obowiązków, kłopoty w koncentracji, uczucie wyczerpania i wypalenia, a w końcu przyplątują się także choroby. Czas powiedzieć STOP i przystąpić do organizacji. Jeśli jeszcze nie czujesz się dostatecznie zmotywowany, to dowiedz się jeszcze, jakie efekty daje właściwa organizacja.

Efekty dobrej organizacji czasu

Zalety planowania czasu są ogromne:

  • oszczędzasz swój czas i faktycznie wykorzystujesz go na to, co chcesz;
  • dzięki realistycznemu podejściu do swoich możliwości i dobremu planowaniu dotrzymujesz ustalonych terminów;
  • dzięki dobrej organizacji czasu możesz określić swoje cele zawodowe i prywatne i szybko ku nim zmierzać osiągając wymierne rezultaty;
  • nie ponoszą Cię nerwy – panujesz nad sobą dzięki temu, że Twoja praca jest dobrze rozplanowana i zapewniasz sobie przerwy na regenerację sił;
  • zmniejsza się poziom odczuwanego przez Ciebie stresu, a dzięki temu, że nie przyczyniasz się do nerwowej atmosfery wokół siebie, lepiej dogadujesz się ze współpracownikami i jesteś bardziej godnym zaufania pracownikiem;
  • masz szansę doznać uczucia satysfakcji z pracy.

Jak organizować czas?

W celu poradzenia sobie z czasem należy określić swoje cele i skupić się na nich, nabyć umiejętność planowania dnia oraz usprawnić swój proces podejmowania decyzji. O tym, jak się do tego zabrać, będzie mowa w kolejnych artykułach.