Planowanie czasu dla siebie – naostrz piłę

Wrz 16, 2013 autor:

Czas dla siebie jest niezwykle istotny. Pozwala zregenerować siły. Inaczej stawiamy się w sytuacji osoby, która bardzo intensywnie stara się ściąć pień drzewa zardzewiałą piłą. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że gdyby piła została naostrzona, to osobie tej pracowałoby się zdecydowanie lepiej.

Ostrzenie piły

Niezależnie od tego, czy pracujemy umysłowo, czy fizycznie, to my sami jesteśmy swoim najważniejszym narzędziem pracy. Dbanie o siebie to zadanie ważne, choć zazwyczaj niepilne. Oczywiście, jeśli w sposób długotrwały zaniedbamy swój odpoczynek i rozwój, to doprowadzimy do wyczerpania organizmu, co kwestię ostrzenia piły przesunie do I ćwiartki macierzy Eisenhowera, a więc do zadań ważnych i pilnych.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Należy zadbać o siebie uwzględniając 4 wymiary, które szczegółowo opisał Stephen R. Covey w jednej ze swoich bestselerowych książek – „7 nawyków skutecznego działania”. Musimy więc pamiętać o wymiarach:

  • fizycznym,
  • umysłowym,
  • duchowym,
  • społeczno-emocjonalnym.

Zadbaj o organizm

O ciało należy zadbać poprzez odpowiednie odżywianie i stosowanie ćwiczeń fizycznych. Konieczne jest także kontrolowanie poziomu stresu poprzez rozwijanie umiejętności odprężania się. To zaniedbanie tego wymiaru ma szansę najszybciej uczynić potrzebę zatroszczenia się o siebie koniecznością. Spadek naszej formy fizycznej prędzej czy później odbije się na naszej odporności i doprowadzi do niedomagania organizmu.

Stymuluj umysł

Trzeba dać możliwość wytchnienia umysłowi, ale także mobilizować go do podejmowania konstruktywnych wysiłków. Powinniśmy angażować się w takie działania jak czytanie (materiałów branżowych, inspirujących książek) i pisanie (np. prowadzenie ambitnego bloga). Warto wyeliminować siedzenie przed telewizorem, gdyż zazwyczaj ten w żaden sposób nie służy naszemu rozwojowi. Także planowanie i wizualizowanie celu jest aktywnością o charakterze rozwojowym, przyczyniającą się do koncentracji na zadaniach do wykonania.

Troszcz się o rozwój duchowy

Troska o rozwój duchowy oznacza, że inwestujemy nasz czas w studiowanie wartościowych materiałów, przeznaczamy go na medytacje, a poza tym posiadamy jasne wartości, którymi się kierujemy. Odnowę duchową może dać studiowanie pism religijnych, a także kontakt ze sztuką (literatura, muzyka) lub naturą. Praktyki religijne są dla osób wierzących źródłem siły, umożliwiają wewnętrzne wyciszenie i koncentrację na priorytetach. Niwelują wewnętrzną walkę, która pochłania tyle sił i tak mocno angażuje emocjonalnie, a zwykle także intelektualnie.

Rozwijaj się społecznie i emocjonalnie

Chcąc rozwijać się emocjonalnie i społecznie należy starać się służyć społeczeństwu, kierować się empatią i poczuciem wspólnoty oraz troszczyć się o zachowanie wewnętrznego spokoju. Realizowanie tego wymiaru nie wymaga tak gigantycznego nakładu czasu, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie bardziej skupić się na kontakcie z bliskimi osobami, starać się udzielać im wsparcia i pozwalać im, by wspierali nas, kiedy tego potrzebujemy.

Dbanie o to, by piła była naostrzona niewątpliwie się opłaca. W końcu należy pamiętać, że przed nami jeszcze wiele lat, więc musimy o siebie troszczyć, by nie wypalić się emocjonalnie i nie osłabić swojego organizmu.