Jak zarządzać czasem podczas urlopu?

Lip 01, 2014 autor:

Choć wydawałoby się, że termin „zarządzanie czasem” odnosi się raczej tylko do służbowych obowiązków, to jednak okazuje się, że niekoniecznie jest to prawdą. Zastanów się – czy będąc na urlopie, naprawdę wypoczywasz? Czy może zajmujesz się remontem mieszkania, sprzątasz bądź spędzasz czas przed komputerem? Urlop mija, a Ty czujesz jeszcze większe zmęczenie niż przed nim? No właśnie – wygląda na to, że nie potrafisz efektywnie wypoczywać. Problem ten dotyczy zdecydowanej większości społeczeństwa, ale na szczęście istnieje sposób na jego rozwiązanie, a jest nim właśnie zarządzanie czasem. Zobacz jakie to proste!

Gdzie na urlop?

Przede wszystkim dobrze zastanów się, jak chcesz spędzić swój czas wolny. Pamiętaj, że zdecydowanie złym pomysłem na urlop jest dodatkowa praca lub remont mieszkania. Od razu trzeba więc to wykluczyć.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

A teraz pomyśl – co naprawdę sprawia Ci przyjemność? Twoje hobby? Zakupowe maratony, podróżowanie, przyrządzanie wymyślnych potraw, czy może piwo z kumplami? W zależności od tego, co wybierzesz, zaplanuj swój urlop. W trakcie urlopu rób wszystko to, co poprawia Ci humor i przede wszystkim nie jedź nigdzie na siłę, bo „znajomi już tam byli”. Skoro nie czujesz takiej potrzeby, to po co marnować czas i pieniądze? Urlop spędź po prostu tak, jak lubisz, ale oczywiście – dobrze go sobie zaplanuj.

Przygotowanie do urlopu

Zazwyczaj przed urlopem staramy się dokończyć wszystkie zadania, aby nie musieć o nich myśleć w wolnym czasie. Na pewno warto dopiąć wszystkie pilne sprawy na ostatni guzik, by móc w spokoju udać się na urlop. Niektóre zadania można przekazać komuś innemu – w końcu nikt nie jest niezastąpiony. Takie przygotowanie do urlopu jest bardzo ważne, gdyż pozwoli nam się odciąć od pracy i naprawdę wypocząć.

Kolejna sprawa, to oczywiście zarezerwowanie biletów, noclegów, czy innych niezbędnych rzeczy. Jeśli planujesz urlop w jakimś popularnym kurorcie, to siłą rzeczy musisz przygotowania rozpocząć odpowiednio wcześniej. Jeśli jednak zamierzasz przez cały urlop oddawać się swojemu hobby, to zapewne czeka Cię nieco mniej przygotowań. Niemniej zrób niezbędne zakupy, rezerwacje, czy wykonaj konieczne telefony wcześniej, aby nie tracić na to czasu w okresie urlopowym.

Jak mądrze wypoczywać?

Bez względu na to, co sobie zaplanujesz, pamiętaj o tym, by różne rodzaje aktywności przeplatały się tzn. nie leż cały dzień na plaży, ale też czytaj książki, spaceruj, czy jeździj na rowerze. Aktywność fizyczna i umysłowa przyczynia się do zwiększenia naszej sprawności poznawczej, więc warto raz na jakiś czas zmienić sposób wypoczywania.

Pamiętaj także, że urlop to nie jest czas na „umartwianie się”. Nie spędzaj całych dni na siłowni, czy w fitness klubie, nie katuj się dietą. Na to możesz znaleźć czas kiedy indziej, a w czasie urlopu rób to, co lubisz i w odpowiadającym Ci tempie.

Rozsądne zarządzanie czasem na urlopie

Oczywiście nie chodzi o to, żeby wszystko robić według listy i na czas. Jednakże, jeśli zamierzasz np. zwiedzać, to warto wcześniej zaplanować sobie, co chcesz zobaczyć. Sprawdź godziny otwarcia interesujących Cię obiektów, wyznacz trasę zwiedzania, uwzględniając czas na odpoczynek, posiłki, czy wizyty w toalecie. Pamiętaj, że urlop to nie wyścig z czasem – nie poganiaj rodziny, czy znajomych, bo z pewnością nic dobrego z tego nie wyjdzie. A jeśli trudno Ci się powstrzymać, to jedź na urlop samotnie i zwiedzaj w swoim tempie.

Oczywiście możesz ustalić harmonogram swojego urlopu, ale zrób to w taki sposób, aby nie stał się on przyczyną niepotrzebnego stresu. Jeśli nie udało Ci się czegoś zobaczyć, to zrób to następnego dnia lub po prostu sobie odpuść. Wypoczywaj mądrze, a z pewnością wrócisz do pracy z nową dawką energii i zyskasz wspaniałe wspomnienia.