Jak się zorganizować i przestać tracić czas?

Lis 24, 2017 autor:

Organizacja i zarządzanie czasem to temat, który często ludzi dzieli. Jednym się wydaje, że są super zajęci i na nic nie mają czasu, a inni przy znacznie większej ilości obowiązków znajdują czas na przyjemności. No właśnie, bo czasu wszyscy mamy dokładnie tyle samo i to od nas zależy jak go wykorzystamy.

Po pierwsze, mierz siły na zamiary

Przede wszystkim nie można od samego siebie oczekiwać nagłej zmiany z dnia na dzień. Jeśli coś robiliśmy przez całe życie to nagłe przeczytanie kilku wpisów na blogach o tym jak się zorganizować, czy nawet książki o tej tematyce nie sprawi, że zmienimy swoje nawyki. Każda zmiana potrzebuje – nomen omen – czasu. Nic na siłę. Lepiej robić coś krok po kroku i starać się zachować nowo nabyte umiejętności. Szczególnie jeśli zmiany, które chcemy wprowadzić są znaczące i rewolucjonizują nasz dotychczasowy tryb życia. Nie wolno karać się także za błędy. Nawet jeśli gdzieś po drodze podwinie nam się noga i zaniedbamy któryś z obowiązków. To nie powód do samobiczowania, a do wyciągnięcia wniosków. Być może coś było dla nas za trudne, może niepotrzebne, albo niezgodne z naszym naturalnym rytmem działania.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Analiza codzienności i wyciąganie wniosków

Warto jest spisać sobie wszystkie stałe rzeczy jakie mamy do zrobienia. Zliczyć ile mniej więcej czasu nam zajmują. Wtedy łatwo zauważymy ile czasu tak naprawdę marnujemy „na nic”. Po takiej analizie okazuje się, że 2-3h dziennie spędzamy na właściwie nie wiadomo czym i po prostu ten czas tracimy bezpowrotnie. Oczywiście każdy musi mieć chwilę na odpoczynek czy nawet pogapienie się w TV, jeśli to sprawia nam przyjemność. Ale gdy zdamy sobie sprawę ile czasu przecieka nam przez palce z dużo większą motywacją zaczniemy podchodzić do działania.

Narzędzia do zarządzania czasem – czyli jak się zorganizować w praktyce

Gdy wiemy już co, kiedy i jak musimy robić trzeba te wszystkie zadania umieścić w czasie. Do tego można używać kalendarzy, plannerów, list to-do czy nawet zwykłego notatnika. Można wybrać plannery, które wiesza się na ścianie dla całej rodziny, zwykły kalendarz z miejscem na dodatkowe notatki czy choćby notes do zapisywania zadań do zrobienia. Można także ściągnąć sobie do wydrukowania w A4 plannery tygodniowe lub dwutygodniowe. Taki planner po wydrukowaniu na zwykłej drukarce, można sobie łatwo uzupełnić i trzymać w widocznym miejscu, a po skończonym tygodniu wydrukować na nowo.

Dla osób kreatywnych, które lubią przygotowywać coś samemu świetnym rozwiązaniem jest prowadzenie Bullet Journal. To zeszyt, najczęściej i chyba najlepiej w kratki, w którym samodzielnie rozrysowuje się tabele, listy itd. Dzięki temu mamy całkowity wpływ na wygląd naszego plannera i możemy dostosować go do naszych potrzeb. Bullet Journal można dosłownie prowadzić po swojemu. Jedni wolą taki zeszyt ozdabiać i dbać o estetykę, a innym służy stricte jako narzędzie do planowania.

W doborze takich narzędzi najważniejsze jest świadome rozpoznanie naszych potrzeb. Każdy z nas ze względu na swoje przyzwyczajenia, ilość obowiązków czy warunki życia może sobie pozwolić na co innego. Dlatego odpowiedź na pytanie jak się zorganizować, tak naprawdę dla każdego może być inna. Każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby i inny rytm snu i momenty największej koncentracji. Warto wziąć pod uwagę też takie czynniki, które determinują nasz nastrój o danej porze dnia. W końcu ktoś kto jest naturalnym skowronkiem nie będzie efektywnie pracował wieczorami i odwrotnie.