Czym jest time management?

Cze 03, 2012 autor:

Czas płynie nieubłaganie i jest groźnym przeciwnikiem. Nie można go zatrzymać, przyspieszyć, ani spowolnić jego biegu. Można tylko przystosować się do tego, w jaki sposób czas upływa. Czas w rzeczywistości może stać się naszym sprzymierzeńcem, jeśli będziemy wiedzieli, jak z niego korzystać i w jaki sposób zarządzać nim, aby jego wykorzystanie było jak najbardziej optymalne.

Pojęcie time management

W terminologii zarządczej można spotkać wiele anglojęzycznych terminów. Jeśli chodzi o zarządzanie czasem, to najbardziej odpowiadającym terminem angielskim jest po prostu time management. Może on znajdować zastosowanie zarówno na gruncie biznesowym, jak i w życiu prywatnym. Dzięki niemu można najbardziej efektywnie wykonywać wszelkie zadania i prowadzić skomplikowane przedsięwzięcia do szczęśliwego końca. Należy powiedzieć, że time management jest zbiorem wielu zasad, pozwalających na pogodzenie ze sobą oczekiwań stawianych nam przez inne osoby z naszymi własnymi możliwościami.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Moda na zarządzanie czasem

W wielu europejskich (w tym polskich) firmach panuje prawdziwy trend dotyczący zarządzania czasem. Przedsiębiorcy dostrzegli w końcu, że czas jest ich najważniejszym kapitałem, obok zatrudnianych ludzi, dlatego też należy o niego w odpowiedni sposób zadbać. Kursy i szkolenia z zakresu time management zyskują na popularności, a specjaliści umiejący optymalnie rozplanować czas pracy mają pełne ręce roboty. Efektywne wykorzystanie czasu pracy jest pożądane w każdej firmie, ponieważ dzięki temu jej pracownicy stają się o wiele bardziej skuteczni w swoim działaniu.

Dobre zaplanowanie czasu pracy i skupienie się rzeczywiście na obowiązkach zawodowych to główne zasady time managementu. Dzięki temu pracownicy mogą z dużą dozą swobody wykonywać narzucone im zadania i porządkować te obowiązki, które są mniej istotne. Nawet jeśli na barki pracownika złożono nadmiar obowiązków, jego znajomość technik zarządzania czasem pozwoli mu na poradzenie sobie z nimi.

Błędy polskich pracowników

Niestety, pomimo że coraz więcej przedsiębiorców i osób prywatnych interesuje się zagadnieniami dotyczącymi zarządzania czasem, to jednak wielu z nas popełnia na tym polu karygodne błędy. Nie wiemy na czym polega dobre, czyli jak najbardziej efektywne zarządzanie czasem – nie tylko tym, który spędzamy w miejscu pracy, ale i czasem prywatnym. Pracownicy w polskich firmach nie tworzą planów działania, ani harmonogramów przedsięwzięć, co jest zdecydowanie największym błędem w time management.

Nawet jeśli pracownicy mają do wykonania skomplikowane zadanie, odsuwają je w czasie, sądząc, że mogą je spokojnie wykonać w późniejszym terminie. Kiedy deathline projektu się zbliża, stres pracowników sięga zenitu. W takich warunkach łatwo coś przeoczyć, czy niedbale wykonać zadanie. Jeśli pracownicy byliby świadomi jak zarządzać czasem, nigdy nie zdecydowaliby się na odkładanie „na później” ważnych projektów.