Zarządzanie własnym czasem

Cze 09, 2012 autor:

Przedsiębiorcy, którzy nastawieni są na rozwój i mają nowoczesne podejście do prowadzenia działalności gospodarczej, doskonale wiedzą, że czas to pieniądz, dlatego też należy nim rozważnie zarządzać. Uznają go za istotny kapitał w swoim funkcjonowaniu. Jednocześnie, z takim samym szacunkiem powinien być traktowany czas na gruncie życia prywatnego. Ludzie często zapominają, że doba ma tylko 24 godziny. Odkładają obowiązki domowe na bliżej nieokreśloną przyszłość, przez co z niczym nie mogą zdążyć. Powinni oni nauczyć się, w jaki sposób efektywnie zarządzać własnym czasem.

Straty czasu

Wielu z nas marnotrawi czas, na zwyczajne lenistwo. Zamiast najpierw zająć się najważniejszymi sprawami, które ciążą na nas z uwagi na pewne obowiązki prywatne, wolimy najpierw poleżeć przed telewizorem czy bezmyślnie surfować po Internecie. Takie działania powodują, że generujemy na co dzień ogromne straty czasu, których nie da się odzyskać. Gdybyśmy najpierw wykonali swoje obowiązki, mielibyśmy o wiele więcej czasu na własne przyjemności, zabawę z dzieckiem, czy po prostu na relaks. Straty czasu są największym błędem, jaki popełniamy przy zarządzaniu naszym dniem.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Nie pozwalają nam one na wypracowanie efektywnego modelu zarządzania czasem. Generują wysokie poczucie stresu i frustracji, człowiek nie może się na niczym skupić. W efekcie, źle wykonuje powierzone mu obowiązki.

Dzielenie się zadaniami

W życiu prywatnym na naszych barkach mogą spoczywać ważne zadania, które jednak nie jesteśmy w stanie dobrze zrealizować samodzielnie. Nie możemy za każdym razem samemu rozwiązywać problemy, które są zbyt skomplikowane i czasochłonne. Czasem warto podzielić się zadaniami, aby wygospodarować dla siebie więcej czasu wolnego, albo czasu, w którym w należyty sposób wykonamy te przedsięwzięcia, które są dla nas niezbędne. Delegowanie zadań na członków rodziny, czy najbliższych przyjaciół może przynieść jak najlepsze rezultaty, zwłaszcza, jeśli zadania te odpowiadają ich kompetencjom i umiejętnościom.

Brak czasu

Zabiegane osoby, które wszędzie się śpieszą najczęściej źle gospodarują czasem. Nie planują swojego dnia, nie tworzą harmonogramów i nie dzielą zadań na ważne i mniej ważne. Przez to poświęcają swój czas na niezbyt ważne rzeczy, spychając na dalszy plan to, co rzeczywiście istotne. Nie potrafią się zorganizować na tyle, aby wszystkie obowiązki realizować w określonym trybie. Mówiąc wprost, najczęściej brak czasu wynika z nieumiejętnego zarządzania nim. Można pozbyć się tego nawyku, jeśli dowiemy się, w jaki sposób skutecznie gospodarować czasem. Najważniejszy jest dobry plan, który na dodatek nie tylko będzie uwzględniał kolejne zadania do wykonania, ale również dawał nam czas na zasłużony odpoczynek, który pozwala pod innym kątem spojrzeć na problemy. Jeśli do niedawna wydawały nam się one nie do rozwiązania, to po chwili oddechu z nową energią wracamy do działania.