Wykorzystaj prawo Parkinsona

Lip 10, 2012 autor:

Cyril Northcote Parkinson zauważył, że rzeczywisty czas, który zajmuje praca rozszerza się w taki sposób, aby wypełnić czas na nią przewidziany. Spostrzeżenie to w 1955 roku zostało przez niego umieszczone w treści artykułu opublikowanego w „The Economist”. Początkowo chodziło o wyjaśnienie, czemu urzędnicy wykonują swoją pracę mało efektywnie, ale z biegiem czasu okazało się, że obserwacja ta doskonale opisuje specyfikę funkcjonowania każdego niemal człowieka.

Zorganizuj się

O prawie Parkinsona warto wiedzieć i wykorzystywać je do organizacji własnego czasu. Im większą ilością czasu dysponujemy, tym dłużej trwa realizacja jakiejkolwiek czynności. Z pewnością nie raz doświadczyliśmy na sobie tego, jak ciężko zabrać się do zadania, które miało odległy termin realizacji. Przypomnijmy sobie chociażby okres studiów, kiedy to jeśli na napisanie jakiejś pracy dostaliśmy tydzień, to z pewnością i tak pisaliśmy ją ostatniego dnia.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Oczywiście sporo osób ma tendencję do przeszacowania w drugą stronę ilości czasu potrzebnej do wykonania zadania – a więc na przykład wydaje im się, że napisanie raportu zajmie przysłowiową godzinę, po czym okazuje się, że jednak trwało pięć godzin. Prawo Parkinsona odnosi się jednak do sytuacji odwrotnej – mówi, że jeśli mamy do wykonania coś, z czym moglibyśmy uporać się w godzinę, ale dysponujemy pięcioma, to zagospodarujemy wszystkie pięć godzin również na takie czynności, które nie mają nic wspólnego z naszym zadaniem, a więc chociażby na picie kawy, przeglądanie maili czy rozmowy ze znajomymi.

Ustal ramy czasowe

Jeśli zależy nam na rozwoju osobistym i zawodowym, to warto wyciągnąć z prawa Parkinsona konkretne wnioski i wykorzystać je do zmiany swojego funkcjonowania. Kluczem do sukcesu jest opracowywanie planów i trzymanie się ustaleń. Dobrze jest wyznaczać sobie ramy czasowe dla zadań, jakie mamy do zrealizowania. Na przykład, jeśli mamy kilka telefonów do wykonania, to nie przeznaczajmy na to zadanie dwóch godzin, gdyż jeśli skupimy się na konkretach, to z powodzeniem wystarczy nam jedna czwarta tego czasu.

Nagradzaj się

Świadomość istnienia prawa Parkinsona niejednej osobie ułatwiła walkę z lenistwem i rozwlekaniem zadań. Pomogła też w zrozumieniu tego, że wiele rzeczy wcale nie musi zostać wykonanych perfekcyjnie, gdyż zadowalające jest wykonanie ich po prostu na dobrym poziomie. Aby zmotywować się do szybkiej realizacji zadań warto ustalić nagrody za określone efekty. A więc jeśli zamierzamy zrobić sobie kawę i dopiero popijając ją przystąpić do realizacji jakiejś czynności, to ustalmy, że kawa będzie dla nas nagrodą, którą damy sobie po wykonaniu danego zadania. Motywujące może okazać się także stosowanie kar.

Odpoczywaj

Jeśli komuś się wydaje, że prawo Parkinsona służy do tego, żeby wyciskać z ludzi siódme poty, to jest w błędzie. Chodzi raczej o to, aby po wykonanej w odpowiednim tempie i zakończonej z określonym efektem pracy można było przeznaczyć czas na to, co bardzo ważne, a więc na przykład na odpowiedni odpoczynek, realizację zainteresowań, czy na spędzanie czasu z bliskimi osobami.

Świadomość, że istnieje prawo Parkinsona pozwala na zmianę optyki w temacie organizowania i wykorzystywania czasu. Zachęca do realistycznego spojrzenia na własną efektywność, dodaje impulsu do wprowadzania niezbędnych zmian i do skutecznego działania.