Oszczędzaj czas, dzięki szybkiej i efektywnej nauce

Sty 10, 2014 autor:

Choć bardzo dużo czasu spędzamy na nauce w szkole, to koniec formalnej edukacji wcale nie oznacza, że uczyć się już nie będzie potrzeby. Wręcz przeciwnie – będziemy musieli robić to dużo szybciej i efektywniej. Jeśli nauczymy się technik szybkiego czytania i szybkiego uczenia się, to z pewnością zaoszczędzimy wiele czasu.

Szybkie czytanie

Szybkie czytanie (mierzone w liczbie słów na minutę) niezwykle ułatwia życie. Pomaga zapoznawać się z różnego rodzaju informacjami i mailami w ekspresowym tempie. Im szybciej czytamy, tym lepiej. Tymczasem nawet nie wiemy, jak wiele popełniamy w związku z czytaniem błędów, które skutkują wolnym tempem czytania. Z pewnością bylibyśmy o wiele bardziej efektywni w czytaniu, gdybyśmy czytali:

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

  • po rozgrzewce;
  • z określonym celem;
  • z użyciem wskaźnika.

Wskaźnik dyscyplinuje nas do przesuwania wzrokiem po następujących po sobie partiach tekstu i zapobiega powrotom do wcześniej przeczytanych treści, czyli regresji. Znacznie utrudnia też częste podczas czytania zatrzymywanie się i myślenie o innych sprawach.

Szybkie czytanie to bardzo szeroki temat, który naprawdę warto zgłębić, ponieważ tempo czytania można zwiększyć kilkukrotnie. Oczywiście nie ucierpi na tym kwestia zrozumienia, gdyż jeśli będziemy czytać zgodnie ze wskazówkami specjalistów, to pozostanie ona na wysokim poziomie.

Szybkie zapamiętywanie

W szybkim przyswajaniu materiału kluczowe są mnemotechniki. Są to sposoby, dzięki którym zapamiętywanie staje się bardzo skuteczne. Ich tajemnica tkwi w wykorzystaniu naturalnych zdolności umysłu. Co ciekawe, niektóre mnemotechniki były używane już w Starożytności. W okresie, gdy pismo nie było popularne, cała przekazywana wiedza musiała zostać zapamiętana, co nie byłoby możliwe, bez zastosowania skutecznych technik pamięciowych. Warto dowiedzieć się, czym są i poćwiczyć stosowanie takich technik jak np.:

  • rzymski pokój;
  • łańcuchowa metoda skojarzeń;
  • główny system pamięciowy.

Kreatywne notowanie

Warto typowe notowanie linearne zastąpić mapami myśli. Są to notatki sporządzane w formie bardziej graficznej, ze słowem kluczowym dla tematu umieszczonym pośrodku kartki i odchodzącymi od niego rozgałęzieniami. Zaletą tego rodzaju notowania jest to, że daje całościowy obraz zagadnienia. Mapa myśli umożliwia też szybsze zapamiętywanie informacji nie tylko ze względu na użycie mniejszej ilości słów, ale także dzięki czytelnej (dzięki układowi graficznemu) logice opracowanego zagadnienia. Podczas sporządzania mapy myśli warto stosować jak najwięcej znaczących dla siebie symboli oraz tyle kolorów, ile uznamy za stosowne. W ten sposób uruchamiamy także prawą półkulę mózgu, która może nam się przydać podczas nauki, ponieważ odpowiada za myślenie syntetyczne. Warto wiedzieć, że możemy także korzystać z programów komputerowych służących do sporządzania map myśli, dzięki czemu wprowadzanie zmian jest łatwe, a efekty pracy można w każdej chwili wydrukować.

Zainwestuj czas, by zyskać czas

Oczywiste jest, że najpierw trzeba zainwestować czas, aby potem móc zyskiwać czas. Nie inaczej jest w przypadku szybkiego uczenia się i szybkiego czytania. Na początku będziemy musieli przeznaczyć czas na dowiedzenie się, na czym polegają zalecane metody, a potem na ich ćwiczenie. Jednak, gdy już je opanujemy, będziemy mogli cieszyć się zaoszczędzonym dzięki ich stosowaniu czasem.