Metody oszczędzania czasu

Maj 26, 2012 autor:

Czas powinien być traktowany przez nas jak największy kapitał, którym racjonalne gospodarowanie może przynieść jak najlepsze efekty. Zarówno w działalności gospodarczej, jak i w życiu prywatnym, istnieje potrzeba oszczędzania czasu. Pytanie tylko – jak tego dokonać? Najważniejsze jest to, aby nie trwonić czasu, którym dysponujemy, na wykonywanie bezsensownych czynności, podczas gdy inne – ważne, oczekują w kolejce do realizacji. Oszczędzanie czasu na różnych polach działalności jest jak najbardziej wskazane i pożądane.

Jak oszczędzać czas?

Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy kierować się w życiu i wykonywaniu pracy zawodowej jest to, aby dobrze gospodarować czasem. Optymalne wykorzystanie 24 godzin, które zawiera doba powoduje, że możemy osiągnąć wcześniej wyznaczone cele. Musimy być świadomi faktu, że czas jest dobrem nieelastycznym i nie można go wydłużyć, nawet za najwyższą cenę. Można jednak tak pokierować czasem, aby stał on się naszym sprzymierzeńcem.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Oszczędzanie czasu

Istnieje wiele teorii mówiących o tym, jak oszczędzać czas. Na ich podstawie można wyróżnić kilka metod świadomego oszczędzania czasu, wśród których wymienia się:

  • planowanie czasu,
  • podejmowanie się racjonalnej liczby obowiązków,
  • dzielenie zadań,
  • rezygnacja z nieistotnych zadań,
  • grupowanie obowiązków,
  • kontrola wykorzystania czasu,
  • skupienie się na zadaniach.

Planowanie czasu

Jeśli w odpowiedni sposób zorganizujemy swój plan dnia, poczynimy pierwsze kroki w kierunku optymalnego wykorzystania czasu. Ta metoda oszczędzania czasu zakłada, że powinniśmy planować każdy dzień, ale nie każdą godzinę w ciągu doby. Swoje obowiązki – prywatne i zawodowe powinniśmy zawsze wykonywać zgodnie z góry ustalonym harmonogramem, pozostawiając miejsce na spontaniczne zajęcia oraz nieprzewidziane działania. Planowanie czasu pozwala na uporządkowanie każdego dnia. W planowaniu czasu zawsze starajmy się uwzględnić czas na odpoczynek i relaks.

Podejmowanie się racjonalnej liczby obowiązków

Nawet najlepiej zorganizowane osoby nie będą w stanie dobrze zarządzać swoim czasem, jeśli brakuje im asertywności i biorą na swoje barki coraz większą liczbę obowiązków. Nie można podejmować się wszystkiego, ponieważ nie wystarczy nam na to czasu.

Dzielenie zadań

Wielu managerów wyższych szczebli zarządzania, i nie tylko ich, ma silne poczucie tego, że tylko zadania wykonane przez nich własnoręcznie będą wykonane w sposób odpowiedni. Nie jest to najlepsza metoda oszczędzania czasu. Oszczędności te można będzie wypracować jeśli pozwolimy sobie pomóc, albo choćby część zadań powierzymy w ręce naszych współlokatorów lub pracowników. Wykonywanie wszystkiego samodzielnie spowoduje, że nie będziemy mieć tak naprawdę na nic czasu i żadnego przedsięwzięcia nie będziemy w stanie doprowadzić do końca.

Rezygnacja z nieistotnych zadań

Zawsze w toku realizacji codziennych obowiązków podejmujemy się czynności, które są dla nas tak naprawdę zbędne. Jeśli byśmy z nich zrezygnowali, mielibyśmy na przykład czas na odpoczynek czy zabawę z własnym dzieckiem.

Grupowanie obowiązków

Często przy okazji realizacji jednego zadania możemy równie dobrze zrealizować inne, należące do podobnej grupy rodzajowej. Warto podczas planowania czasu dnia przemyśleć, czy istnieją czynności, które możemy wykonać grupowo.

Kontrola wykorzystania czasu

Samokontrola jeśli chodzi o oszczędzanie czasu jest bardzo potrzebna. Jeśli będziemy przekonani o tym, że pracujemy efektywnie i wykonujemy tylko nasze obowiązki, które uprzednio zaplanowaliśmy, na pewno zaoszczędzimy wiele czasu.

Skupienie się na zadaniach

Bardzo trudno jest się czasem skupić na wykonywanych zadaniach, ponieważ wiele rzeczy nas rozprasza. Powinniśmy dążyć do wyeliminowania rozpraszających rzeczy, ponieważ tylko dzięki temu będziemy w stanie skoncentrować się na obowiązkach zawodowych i domowych.