Headhunting – czyli jak złowić złotą rybkę, wśród tłumu innych wędkarzy?

Sie 10, 2017 autor:

Czym właściwie jest headhunting? Kim jest prawdziwy łowca głów? I przede wszystkim… Jak zyskać zainteresowanie idealnego kandydata w obliczu panującego rynku pracownika?

Headhunting, czyli metoda pozyskiwania pracowników bezpośrednio z rynku pracy

Headhunting rozwinął się w Polsce wraz z tworzeniem i rozwojem dużych organizacji oraz współpracujących z nimi agencji doradztwa personalnego, które wspierają je w rekrutacji pracowników. Zwykle świadczony jest on przez firmy zewnętrzne, choć coraz częściej zauważyć można, że firmy zaczynają inwestować w swoich wewnętrznych headhunterów, którzy specjalizują się w pozyskiwaniu kandydatów nie tylko dla konkretnej branży ale również dla konkretnego pracodawcy.

Czy wiesz co zabiera Ci niepotrzebnie 2 godziny dziennie czasu? Chcesz zyskać więcej czasu na realizację swoich celów? Poznaj sekretnego złodzieja czasu!

Rzadko spotykamy łowców głów, którzy rekrutują na wiele stanowisk w różnych branżach. Ta metoda rekrutacji pracowników zwykle dotyczy rekrutacji managerów, rekrutacji kadry zarządzającej lub innych wysoko opłacanych stanowisk specjalistycznych, a aby takiego kandydata wybrać, headhunter musi bardzo dobrze znać się na obszarze jego pracy.

Kim jest i jakie cechy powinien posiadać headhunter?

Headhunter, w wolnym tłumaczeniu oznacza „łowcę głów”, lub „łowcę talentów”. Jest to osoba, która zajmuje się znajdywaniem i pozyskiwaniem idealnych kandydatów na oferowanie przez Klienta stanowisko. Nie jest to jednak proste zadanie, ponieważ z założenia, potencjalni kandydaci nie poszukują pracy. Nie aplikują oni na wybrane przez siebie pozycje. Tu pojawia się najtrudniejsze zadanie, czyli zachęcenie „złotej rybki” – wymarzonego kandydata, aby zdecydował się wziąć udział w procesie rekrutacyjnym.

Praca headhuntera łączy w sobie cechy wielu różnych stanowisk, takich jak psycholog, doradca zawodowy, czy marketingowiec. W rzeczywistości trudno jest sprecyzować dokładne miejsce pracy oraz charakter codziennych obowiązków headhuntera.

Koniecznym jest, aby headhunterzy byli osobami o wysokiej kulturze osobistej, dużej pomysłowości, kreatywności i przede wszystkim umiejętności łatwego nawiązywania kontaktów. Każdy łowca głów powinien cechować się również nieustępliwością w dążeniu do celu.

Jak złowić złotą rybkę? Czyli metody pozyskiwania kandydatów

Łowca głów jest w stanie dotrzeć do potencjalnych kandydatów na wiele sposobów. Często uzależnione jest to od branży dla jakiej rekrutuje. Im bardziej wyrafinowane metody stosuje rekruter, tym większa skuteczność realizacji procesu. Przykładem źródeł pozyskiwania przyszłych pracowników są w dużej mierze portale społecznościowe specjalizujące się w kontaktach biznesowo–zawodowych, takie jak LinkedIn czy GoldenLine, inne serwisy społecznościowe takie jak Facebook, kontakty biznesowe lub wewnętrzne bazy kandydatów, itp. W sytuacjach, kiedy wymienione źródła nie skutkują, nierzadko rekruterzy posuwają się do „podstępu”, jakim jest kontakt z firmą w której pracuje pożądany kandydat. Próba dotarcia do takiego kandydata zwykle odbywa się za pośrednictwem rozmów telefonicznych.

Jak wygląda headhunting świadczony przez agencje zewnętrzne w praktyce?

Headhunting świadczony przez agencję doradztwa zawodowego rozpoczyna się od rozpoznania potrzeb Klienta, specyfiki branży i organizacji. Istotna jest tu współpraca z Klientem, ponieważ od tego zależy powodzenie dalszych etapów procesu.

Następnie definiowany jest profil stanowiska we współpracy z Klientem, który precyzyjnie określa wymagane kompetencje kandydatów. Dotyczy to zarówno aspektów miękkich jak i technicznych.

W dalszej kolejności headhunter rozpoznaje sytuacje panującą na rynku pracy, bada możliwości i szacuje czas procesu. Dopiero teraz łowca głów przystępuje do aktywnych działań Executive Search.

W momencie, gdy działania te przyniosą pozytywne skutki, rozpoczyna się proces selekcji pozyskanych kandydatów, czyli wywiady behawioralne, testy psychometryczne, Assessment Center, itp.

Następnym etapem procesu jest opracowanie raportów rekrutacyjnych opisujących wszystkich kandydatów. Wówczas pozostaje już tylko czekać na decyzję ze strony Klienta..

Po decyzji, który kandydat otrzyma ofertę pracy, headhunter wspiera Klienta w finalizacji procesu rekrutacyjnego. Oznacza to między innymi kontakt z odrzuconymi kandydatami, udzielanie im feedbacków.

Podsumowując, headhunting jest stosunkowo nową metodą pozyskiwania kandydatów bezpośrednio z rynku, a zawód headhuntera nie jest ściśle określony. Istnieje duża swoboda w sposobie realizacji procesów rekrutacyjnych przez headhunterów.

Dobrze przeprowadzony proces rekrutacyjny metodą headhuntingu w dużej mierze uzależniony jest od współpracy między rekruteterem/headhunterem oraz Klientem. To ona w dużej mierze determinuje m.in. czas realizacji procesu rekrutacyjnego oraz jakość pozyskanych kandydatów.